Dne 9. 5. 2019 se konala globální akce na podporu zavedení zálohových systémů na nápojové obaly. Účelem je snížení dopadu těchto obalů na životní prostředí.
Kampaň Clean Planet
Organizace z 23 zemí na pěti kontinentech vypustily 9. května přesně v 9 hodin ráno místního času do oběhu letecké snímky a videa se sloganem „Clean planet“ napsaným na kopcích, plážích nebo budovách.
Účastníci kampaně volají po globálním zavedení zálohového systému. Lidé v něm za každou koupenou plastovou lahev nebo plechovku zaplatí navíc malou zálohu. Ta je jim vrácena v momentě, kdy láhev nebo plechovku vrátí zpět k recyklaci. Zavedení zálohového systému vede k výraznému úbytku volně pohozených nápojových obalů v přírodě.
Akce se zúčastní například důležitý iniciátor debaty o zálohovém systému ve Anglii, organizace kampaň na ochranu venkovské Anglie (The Campaign to Protect Rural England – CPRE). Akce plynule navazuje na nedávné oznámení Skotské vlády o zavedení plně funkčního zálohového systému od roku 2021.
CPRE uspořádala “clean planet” v Západním Sussexu v Anglii, kde zavěsila transparenty se zprávou na lopatky větrného mlýnu v ikonickém národním parku South Downs.
Obyvatelé venkova tvrdí, že zavedení zálohového systému zvyšuje míru recyklace a pomáhá předcházet volně pohozenému odpadu v přírodě, který vzniká z odhadovaných dvou bilionů nápojových obalů prodaných v roce 2019.
Jak bude vypadat zálohový systém v Anglii?
Vláda v Anglii nyní konzultuje možnou podobu zálohového systému. Jednou z otázek je, zda systém zavést pouze na nápoje, které jsou užívány „na cestách“, nebo zda by měl být komplexnější.
CPRE volá po zavedení zálohového systému na veškeré nápojové obaly, tedy plechovky a láhve všech velikostí a materiálů, včetně tetrapaků. Takové nastavení vnímají jako nejefektivnější řešení problému s odpady v přírodě.
Akce se zúčastnili i dobrovolníci na Novém Zélandu (Kiwi Bottle Drive/PA)
Samantha Harding pracuje pro organizaci CPRE jako programová ředitelka v oblasti odpadu v přírodě. K akci říká:
“Společně s aktivisty z celého světa vyzýváme vlády k zavedení zálohových systémů, které by řešily ekologickou krizi spojenou s nápojovými obaly. Prodeje nápojů se celosvětově blíží ke dvěma bilionům, což ukazuje na enormní spotřebu těchto obalů. Pokud okamžitě nezačneme jednat, bude příroda a venkov nést cenu za nedbalé jednání výrobců těchto obalů.“
„Ve Velké Británii se nyní schyluje k rozhodnutí o konkrétní podobě zálohového systému a je nezbytně nutné, aby ministr životního prostředí Michael Gove zajistil, že bude vytvořen ten nejlepší možný systém.“ naléhá.
Akce na podporu depozitního systému se zúčastnila také Asociace pro ochranu skotského venkova a Společnost pro ochranu moří. Nápis „clean planet“ napsali do písku na Cramond Beach v Edinburghu.
Podpoře se zálohový systém těší na celém světě
Demonstrovalo se i na Novém Zélandu, v Austrálii, Číně, Indii, Íránu, Lotyšsku, Norsku, Argentině, ve Spojených státech, Kanadě a Mexicu. Demonstranti volají po zavedení zálohového systému v zemích, kde ještě zaveden není a po jeho rozšíření tam, kde již existuje. Do systému by podle nich měly být zahrnuty všechny plechovky, lahve a kartonové obaly na nápoje.
Iniciativa Zalohujme.cz volá po zavedení zálohového systému v České republice. Systém vratných záloh prokazatelně řeší problematiku volně pohozeného odpadu. Je také jedním z kroků, které pomáhají opakované recyklaci „z lahve do lahve“, což zásadně omezuje příliv nového PETu na trh.
„Kvalitní recyklaci PETu z lahve do lahve nám nyní umožní pouze zavedení zálohového systému. Pro nápojový průmysl se otevírá jedinečná příležitost stát se plně udržitelným díky lokálnímu uzavření koloběh PETu na trhu,“ říká Alessandro Pasquale, generální ředitel Karlovarských minerálních vod. „Podporujeme každou aktivitu, která zamezí tomu, aby třetina PET lahví v Česku končila na skládkách či ve volné přírodě, jako dosud.“