Magazín

Evropský parlament proti jednorázovým plastům

/ 4 min. čtení
EU_Flagge-620×330
Evropský parlament podpořil návrh směrnice o jednorázových plastech. Mimo zákazu některých výrobků z plastu, podpořil parlament například i zálohový systém na PET lahve.

 

Směrnice se týká deseti typů výrobků na jedno použití a rybářských sítí a jejím hlavním cílem je zamezit dalšímu znečišťování oceánů. Oproti návrhu schválili Europoslanci rozšíření o obaly z oxo-plastů a nádoby na jídlo z expandovaného polystyrenu. Upravená směrnice navrhuje úplný zákaz jednorázových plastových příborů, vatových tyčinek do uší, brček a míchátek do roku 2021. Předměty, které zatím nemají dostupnou alternativu, by se měly do roku 2025 omezit o 25% . Mezi ty patří například obaly na ovoce, zeleninu, dezerty nebo zmrzlinu. Členské státy by měly podpořit zavedení produktů na více použití a recyklaci. Speciální opatření se týkají také cigaretových nedopalků. Jejich filtry totiž obsahují plasty a patří mezi nejčastěji nalezené odpadky na plážích. Jeden cigaretový nedopalek znečistí 500 až 1000 litrů vody. Snížení výroby a zvýšení recyklace se navrhuje také pro rybářské sítě, které tvoří 27% procent nalezeného odpadu. 

Zvláštní kategorii tvoří plastové lahve, které by měly být sbírány samostatně a měly by se do roku 2025 vysbírat minimálně v míře 90%. Dosáhnout tohoto cíle mohou členské státy například zavedením záloh na PET lahve. Některé členské státy už s tímto opatřením počítají, zavedení zálohového systému (nejen na PET lahve) potvrdila Velká Británie, Francie nebo sousední Slovensko.

 

Postavení českých politiků

Česká republika zatím patří mezi minimum států, které požadují zmírnění směrnice, například prodloužení času na dosažení míry sběru PET lahví ve výši 90%. Český europoslanec Stanislav Polčák (STAN) však směrnici podporuje: „Jsem přesvědčen, že ta směrnice jde dobrým směrem, že skutečně musíme změnit vzorce svého chování.“ Plasty jsou dnes velmi diskutované téma, je to však jen jedna z mnoha environmentálních výzev, kterým čelíme. Člen výboru europarlamentu pro životní prostředí Pavel Poc (ČSSD) k tomu uvedl: Věřím, že jsme dnes zahájili cestu k celkové změně našich neudržitelných společenských návyků. O naše oblíbené výrobky nepřijdeme, jen dáme přednost šetrnějším alternativám. Evropská unie sice není hlavním znečišťovatelem, ale může stát v čele při jeho řešení,“ 

 

Další kroky

Frédérique Ries (ALDE, BE), který zprávu předkládal, říká: „Dnes jsme přijali nejambicioznější zákon proti jednorázovým plastům. Nyní je třeba si za tím stát i během nadcházejících jednání s Evropskou radou. Dnešní hlasování je začátek cesty k přijetí ambiciozní směrnice. Ta přispěje k ochraně mořského prostředí a ke snížení nákladů spojených s plastovým znečištěním, které by se podle odhadů mohly do roku 2030 vyšplhat až na 22 miliard eur.“

Návrh směrnice byl přijat 571 hlasů k 53, 34 poslanců nebylo přítomno. S Evropskou radou začne Parlament jednat už během listopadu a směrnice by měla být ve finální podobě přijata v první polovině roku 2019.