Zvyšující se ceny energií během roku 2023 nás v Zálohujme.cz inspirovaly ke znázornění, jakou energetickou úsporu by České republice přineslo zavedení plošného zálohového systému a následné nastartování cirkulární recyklace PET lahví „z lahve do lahve“:
Přechodem na plošný zálohový systém na PET lahve s lokální recyklací PET lahví „z lahve do lahve“ (s 80% obsahem rPETu) bychom v ČR ročně ušetřili 944 GWh energie.
Tímto ušetřeným množstvím energie by se daly pokrýt například čtyři roky provozu pražského metra, popřípadě by jím 421 tisíc českých tříčlenných domácností mohlo celý jeden rok svítit a používat běžné elektrospotřebiče.
A to už se vyplatí, co myslíte?
Pro zvídavé povahy přidáváme i dílčí čísla a zdroje, z nichž jsme vycházeli.
Ročně se v ČR vyrobí a prodá přibližně 56.500 tun PET lahví.
Zdroj: studie EEIP kolektivu prof. Mejstříka z roku 2020
Se započtením produkce i lokálního transportu je na výrobu 1 kg panenského PETu potřeba 84 MJ energie, u recyklovaného rPETu na to stačí jen 8,82 MJ.
Zdroj: https://www.rpet-inwaste.com/zakladni-pojmy/
Na roční výrobu PET lahví (zatím jsou drtivě z virgin PETu) se tedy v ČR spotřebuje 4 746 420 GJ. Pokud bychom tyto lahve vyrobili s 80% podílem recyklovaného rPETu, stačilo by jen 1 347 938 GJ. Za jeden rok by se tak spotřebovalo o 3 398 482 GJ méně.
Takto získaný údaj o úspoře energie v megajoulech jsme přepočítali na gigawatthodiny.
Zdroj: jakýkoli převodník jednotek, např. https://www.prevest-jednotky.info/prevodu-mernych-jednotek.php?type=energie
Pražské metro spotřebuje podle údajů z roku 2013 ročně 225 GWh.
Zdroj: https://www.praha.eu/jnp/cz/doprava/mhd/dopravni_podnik_usetril_167_milionu.html
Typická česká tříčlenná domácnost, která elektřinou netopí, neohřívá vodu, ani nenabíjí elektromobil, ale využívá ji jen ke svícení a provozu běžných elektrospotřebičů, odebere ročně 2 200 kilowatthodin.
Zdroj: ČSÚ 2019, https://www.porovnej24.cz/slovnik-pojmu/elektrina/jednotky-elektriny