Magazín

Více než 35 tisíc lidí podepsalo petici za zavedení plošného zálohového systému na PET lahve a plechovky v ČR, podpisy převzal předseda Petičního výboru

/ 8 min. čtení
img_3

V pondělí 14. února předali zástupci iniciativy Zálohujme.cz předsedovi Petičního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Tomio Okamurovi, petici za zavedení zálohového systému na PET lahve a plechovky v ČR s 35 596 podpisy. Předání podpisů předcházela schůzka s ministryní životního prostředí, Annou Hubáčkovou.  

Zálohování PET lahví a plechovek v Česku dlouhodobě v průzkumech podporuje více než 80 % lidí. V kampaních Zálohujme.cz a Greenpeace ČR dále vyjádřilo podporu zálohám 250 tisíc obyvatel ČR.  

„Vidíme, že Češi chtějí zodpovědně se chovající nápojářské firmy, chtějí lesy a města bez poházených PETek a plechovek. Vážíme si přízně veřejnosti i toho, že úvahy o zálohovém systému má ve svém programovém prohlášení poprvé i vláda. Snad se tedy podaří cirkulární zálohový systém pro všechny zavést i v Česku,“ říká mluvčí iniciativy Zálohujme.cz Andrea Brožová. 

„Jedná se o velký krok, který musíme důsledně probrat se všemi zainteresovanými, kterých by se zálohování PET lahví a plechovek dotklo. Beru to za svou roli a MŽP se tomuto tématu od mého nástupu již také věnuje. Z pohledu zálohování je nezbytné zajistit, aby plošné zálohy nezkomplikovaly financování svozu tříděného odpadu obcím a lidem způsob třídění vybraných odpadů. MŽP musí dohlížet nad tím, aby se předcházelo vzniku odpadů a omezovaly se veškeré překážky recyklace na straně výrobců, jedině tak se recyklace do budoucna usnadní a recyklační smyčka v ČR uzavře,“ popsala ministryně Anna Hubáčková zástupcům Zálohujme.cz postoj ministerstva. 

„Bezesporu musíme přemýšlet, co s rostoucím plastovým odpadem, a vratné obaly jsou jednou z rovin, která se nabízí,” komentoval převzetí podpisů Tomio Okamura, předseda Petičního výboru. 

Cirkulární přístup – tedy recyklace z lahve do lahve je dle odborných studií momentálně nejšetrnější způsob nakládání s nápojovými obaly. Studie posuzování životního cyklu plastových a hliníkových nápojových obalů docenta Kočího z VŠCHT hovoří o téměř 30% snížení dopadu nápojových obalů na životní prostředí po zavedení zálohového systému a recyklace z lahve do lahve (z plechovky do plechovky).  

Zkušenosti ze zahraničí zase ukazují až o 95 % méně odhozených nápojových obalů v přírodě po zavedení záloh. Dle analytické společnosti EEIP je zálohový systém jediný reálný způsob, jak včas dostát recyklačním závazkům EU.  Od ledna 2022 spustilo zálohový systém Slovensko, následovalo jej Lotyšsko. Funkční zálohový systém na PET lahve a plechovky tak má už celkem dvanáct evropských zemí.  

„S předáním petice Parlamentu naše úsilí o zavedení záloh nekončí. I nadále umožníme lidem vyjadřovat podporu udržitelnosti v Česku a budeme aktivní součástí veřejné debaty na toto téma,“ dodává Brožová za Zálohujme.cz 

O iniciativě Zálohujme.cz:  

Iniciativa usiluje o celospolečenskou debatu o možnostech zavedení systému vratných záloh na nápojové PET lahve a plechovky v Česku. Došlo by tak k posílení principů oběhového hospodářství. Hledá možnosti, jak zlepšit sběr nápojových PET lahví a plechovek, aby se po použití nestávaly bezcenným odpadem, ale plnohodnotnou surovinou umožňující recyklaci „z lahve do lahve“. Více na: www.zalohujme.cz   

Zakládající členové: Mattoni 1873, Institut cirkulární ekonomiky (INCIEN), Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT) 

Členové: Sdružení místních samospráv ČR, Rodinný pivovar BERNARD, a.s., Sodovkárna Kolín, Tradiční pivovar v Rakovníku, a. s., KRAKONOŠ, spol. s r.o., Žatecký pivovar, spol. s r.o., DUDÁK Měšťanský pivovar Strakonice, a.s., Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod, DUP – družstvo – pivovar Poutník, WTS-J, a.s., Jarošovský pivovar, AGS Trade, s.r.o. (Secco+), Great Expectations, s.r.o., Trash Hero Czech Republic, z.s., Rádio Impuls, RunCzech, Nadace Partnerství, Chaloupky, z.s., Divadlo Aqualung, FO4EST, z.s.,  Klub Českých Turistů – Oblast Karlovarský Kraj, RespON